Co robi architekt wnętrz?

Co robi architekt wnętrz? W wielki skrócie – projektanci wnętrz zazwyczaj wykonują następujące czynności: wyszukują i licytuj nowe projekty; określa cele i wymagania klientów dotyczące projektu; zastanawia się, w jaki sposób przestrzeń zostanie wykorzystana; szkicuje wstępne plany projektowe, w tym układy elektryczne i ściany działowe; określa materiały i meble, takie jak oświetlenie, meble, wykończenia ścian, podłogi i armaturę wodną; tworzy harmonogram projektu aranżacji wnętrz i szacuje koszty projektu; czasem składa też zamówienia na materiały i nadzoruje montaż elementów, a także dba o koordynację z generalnymi wykonawcami robót budowlanych.

Projektanci wnętrz ściśle współpracują z architektami, inżynierami budownictwa lądowego, inżynierami mechaniki, robotnikami budowlanymi i pomocnikami, aby określić, w jaki sposób przestrzenie wewnętrzne będą funkcjonować i wyglądać. Wielu projektantów specjalizuje się w konkretnych typach budynków, takich jak domy, szpitale czy hotele; konkretne pomieszczenia, takie jak łazienki czy kuchnie; lub określony styl. Niektórzy projektanci pracują dla sklepów z wyposażeniem domu, świadcząc usługi projektowe, aby pomóc klientom w wyborze materiałów i wyposażenia.

Niektórzy projektanci wnętrz opracowują projekty, plany i rysunki do budowy i instalacji. Mogą to być plany budowy jak i rozbiórki, układy elektryczne oraz plany potrzebne do uzyskania pozwolenia na budowę. Projektanci wnętrz mogą sporządzić projekt wstępny w postaci dokumentów, które mogą być tak proste, jak szkice, lub tak kompletne, jak dokumenty budowlane z zestawieniami i załącznikami. Projektanci wnętrz sprawiają, że przestrzenie wewnętrzne są funkcjonalne, bezpieczne i piękne, określając wymagania przestrzenne i wybierając niezbędne i dekoracyjne elementy, takie jak kolory, oświetlenie i materiały. Muszą umieć rysować, czytać i edytować plany. Muszą również znać przepisy budowlane, przepisy dotyczące kontroli i inne kwestie, takie jak standardy dostępności.

Istnieje kilka nisz, gdzie projektanci wnętrz mogą się spełniać:

Projektanci korporacyjni – tworzą projekty wnętrz dla profesjonalnych miejsc pracy w różnych ustawieniach, od małych biur po duże budynki. Koncentrują się na tworzeniu przestrzeni wydajnych, funkcjonalnych i bezpiecznych dla pracowników.

Projektanci opieki zdrowotnej – planują i remontują ośrodki opieki zdrowotnej, kliniki, gabinety lekarskie, szpitale i domy opieki. Projektanci kuchni i łazienek – specjalizują się, jak sama nazwa mówi – w projektowani kuchni oraz łazienek i posiadają specjalistyczną wiedzę na temat szafek, osprzętu, urządzeń, instalacji wodno-kanalizacyjnych i rozwiązań elektrycznych dla tych pomieszczeń.https://casablanca.net.pl/co-robi-architekt-wnetrz-i-co-wlasciwie-zalicza-sie-do-jego-obowiazkow/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *