Instalacja zwisających pelargonii na balkonie.

Możliwe jest ukwiecenie balkonu mnóstwem kwiatów mniej lub bardziej odpornych na cień, słońce czy suszę. Aby stworzyć kwitnący i odporny balkon, najlepszą wartością pozostaje geranium.

Różne odmiany pelargonii.

Geranium były kiedyś niesłusznie klasyfikowane jako rośliny przestarzałe. Wśród pelargonii, a raczej pelargonii, istnieje niesamowita ilość odmian ozdobnych i solidnych do dekoracji skrzynek okiennych.
Nie przez przypadek niektóre gatunki noszą popularną nazwę „króla balkonów”. Chociaż jest to pojedynczy żurawka czerwonolistna, łatwo byłoby nazwać wszystkie żurawki „królem balkonów”.

Kiedy sadzić pelargonie na balkonie?

W przeciwieństwie do pelargonii wsadzonych w ziemi lub donicy te zainstalowane na balkonie są łatwiejsze do schronienia przed zimnem. W razie mrozu można je przenieść do środka, aby ochronić je przed zimnem.
Od kwietnia można je wystawiać na balkon.

Jaka ekspozycja dla geranium?

Geranium lubią słońce, ale można je również umieścić w półcieniu. Unikaj północnej ekspozycji, nie, że nie będzie rosnąć, ale kwiaty będą mniej obfite. W cieniu można posadzić fuksje lub niecierpki.

Jaką sadzarkę wybrać?

Chociaż sadzarki z terakoty są bardziej estetyczne, mają wadę polegającą na zwiększeniu ciężaru na balustradzie. Ponadto, jeśli spadną, są bardziej niebezpieczne dla przechodniów.
Plastikowe sadzarki są w porządku, o ile są wystarczająco mocne, aby się nie odkształcać. Objętość gleby musi być również wystarczająca, aby pelargonie mogły się prawidłowo ukorzenić.
W dnie donic należy wykonać otwory drenażowe. Drenaż można wykonać za pomocą glinianych kulek lub żwiru umieszczonych nad otworami drenażowymi.

Wybór właściwej gleby dla pelargonii.

Glebę do pelargonii można przygotować samodzielnie z mieszanki ziemi uniwersalnej, kompostu i ziemi ogrodowej. Przepis na ziemię do uprawy pelargonii może ulec zmianie w zależności od rodzaju gleby w ogrodzie. Chociaż glina pozwala na zatrzymywanie wody, w nadmiarze może być szkodliwa dla pelargonii.
Jeśli nie, wszędzie można znaleźć ziemię do uprawy pelargonii, która może być używana w czystej postaci, bez dodawania gleby lub kompostu.

Sadzenie pelargonii w skrzynkach okiennych.

Przed sadzeniem należy usunąć wszystkie rozwinięte kwiatostany i zachować tylko pąki kwiatowe na początku wybarwiania. Usunąć wszystkie żółte liście. Namocz doniczkę przez kilka sekund w wodzie, a następnie ostrożnie wyjmij pelargonię z doniczki. Białe korzenie powinny otaczać doniczkę.
Proste lub strefowe pelargonie umieszcza się z tyłu doniczki, a pelargonie bluszczolistne z przodu. Nie jest konieczne rozbijanie brył ani usuwanie korzeni. Ta operacja jest nawet szkodliwa dla regeneracji pelargonii. Obłóż pelargonie i za pierwszym razem obficie podlej.

Montaż podstawek pod donice.

Spodki pozwalają oszczędzać wodę i uniknąć zbyt regularnego podlewania.
Odczekaj tydzień przed podlewaniem, aby korzenie mogły poszukać wilgoci i zająć całą przestrzeń w doniczce.
Jeśli temperatury są chłodne, podlewać najlepiej rano i odwrotnie, jeśli jest gorąco, podlewać sadzarki wieczorem.

Co zrobić z pelargoniami w przypadku deszczowej wiosny?

Pomimo deszczowych, burzliwych i bardzo podlewanych okresów, balkon pelargonii może bardzo szybko zacząć kwitnąć ponownie, pod warunkiem, że usuniesz wszystkie kwiaty, wyblakłe lub nie. Wiosną i latem na balkon mogą oddziaływać warunki atmosferyczne, począwszy od gradobicia, wiatru lub po prostu długotrwałego deszczu. Pogoda jest szara, temperatury chłodne – krótko mówiąc, pogoda nie sprzyja pelargonii.

Co robić w czasie długich opadów deszczu?

Zacznij od usunięcia wszystkich zwiędniętych kwiatów, jak również tych, które dopiero co przekwitły. Najlepszą techniką jest usuwanie ich z ogonkiem liściowym do łodygi. Jeśli pogoda jest ponura przez kilka dni lub jeśli wyjeżdżasz na tydzień, możesz również usunąć pąki, które zaczynają się wybarwiać. Metoda ta pozwala uniknąć chorób, a przede wszystkim wzmacnia pelargonie. Usunięty guzik jest natychmiast zastępowany przez trzy nowe kwiatostany, które wyrastają z pelargonii.

Zdrowie liści. Usuwanie żółtych liści.

Tak długo, jak znajdują się one u podnóża, nie ma się czym martwić: są to stare liście, które potrzebują światła i znikają na rzecz nowego pokolenia. Tylko w okresach wilgotnych mogą one gnić i dewaluować pelargonię. Przy słonecznej pogodzie nie stanowi to problemu.
Opróżnić spodki.
Geranium bardzo dobrze znosi suszę, ale zbyt duża ilość wody uniemożliwia rozwój korzeni, a nawet może powodować ich gnicie. W rezultacie pelargonie żółkną i przestają kwitnąć.
Poczekaj na dobrą pogodę, aby je nawozić
Jeśli pelargonie nie radzą sobie z powodu złej pogody, nie ma sensu przynosić nawozu, który może również spowodować „atak wątroby”. Gdy tylko pogoda stanie się bardziej sprzyjająca, za pierwszym razem należy wprowadzić nawóz w połowie dawki, a następnie zwiększyć ją, gdy tylko pelargonie odzyskają siły.

Co robić, gdy geranium się połamało?

Na balkonie nie jesteśmy zabezpieczeni przed podmuchem wiatru, niefortunnym gestem czy burzą.
Nie wpadaj w panikę, gałąź złamana przez podmuch wiatru może zostać przycięta, aby urodzić kilka pelargonii, które od pierwszego roku będą mogły przelewać się z małej skrzynki okiennej.
Wypełnij skrzynkę okienną w 2/3 ziemią do cięcia lub ziemią uniwersalną rozszerzoną o piasek i odrobinę ziemi ogrodowej.
Namoczyć sadzarkę.
Przygotuj sadzonki, oddzielając je od głównej gałęzi, usuwając kwiaty, pąki i liście z dołu.
Nakłuj każdą sadzonkę, nie wciskając ich zbyt głęboko, na 1-2 cm.
Sadzonki należy przykryć zimowym okryciem na co najmniej tydzień.
Pod doniczkę należy podłożyć spodek i umieścić ją w półcieniu.
Podlewać pod podstawkę raz lub dwa razy w tygodniu w zależności od temperatury.
Ukorzenianie rozpoczyna się dwa tygodnie po przesadzeniu.
Nie nawozić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *