Jak wykorzystać płyty OSB w aranżacji wnętrz?

Płyta OSB to niezwykle popularny materiał, który sprawdza się w budownictwie, meblarstwie, a nawet w wykończeniach wnętrz. Służy także do budowy niewielkich warsztatów, szop czy składzików oraz altanek i domków do zabaw dla dzieci. Ich wodoodporne właściwości i łatwość w obróbce pozwalają na wykorzystanie w tego typu celach i wystawienie na warunki atmosferyczne bez uszczerbku na ich trwałości i solidności.

Płyta OSB (z angielskiego Oriented Strand Boards) to drewno pochodna, płaskoprasowana płyta kompozytowa, która świetnie sprawdza się w różnych warunkach. Powstaje w wyniku sprasowania ze sobą pod wpływem wysokiej temperatury i wysokiego ciśnienia, wiór drzewnych (przeważnie sosnowych lub świerkowych) o podobnej wielkości i prostopadłym kształcie.

Płyta OSB świetnie sprawdzi się w sypialni. Może być oryginalnym zagłówkiem łóżka, który będzie wyglądał jakby był zrobiony z prawdziwego drewna, co zdecydowanie ociepli całość aranżacji. Tego typu zagłówek doskonale zaprezentuje się we wnętrzach utrzymanych w stylach industrialnych, retro, rustykalnych i skandynawskich. Ozdobić go można dekoracjami, na przykład wieszając lampki cotton balls lub mocując po obu stronach kinkiety w podobnej stylistyce.

Płyta OSB potrafi utrzymać całkiem spore ciężary, dlatego bez problemu sprawdzi się w roli schodów, na przykład prowadzących na antresolę. Przestrzeń pod takimi schodami wykorzystać można na stworzenie (również z płyty OSB) regału z półkami na książki lub elementy dekoracyjne.

Ale płyta OSB, dzięki swoim właściwościom, między innymi odporności na wilgoć, znajduje również zastosowanie w łazience. Z płyty OSB stworzyć bowiem można na przykład drzwi lub wyłożyć nią sufit. Dla bezpieczeństwa i pewności warto jednak płytę OSB wykorzystaną w łazience zabezpieczyć lakierem.

W kuchni pięknie prezentować się będzie barek wykonany z dwóch kawałków płyty OSB. To łatwe do wykonania i montażu. Barek – blat tego typu będzie na co dzień służyć na przykład jako stolik śniadaniowy dla dwóch lub trzech osób. Koszt wykonania takiego barku jest naprawdę niewielki, a wykonania banalnie proste.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *