Jakie płytki do łazienki wybrać – terakota czy gres, co lepsze?

Wybór odpowiednich płytek ceramicznych pozwala na dowolne kształtowanie przestrzeni łazienkowej. Wpływa na charakter pomieszczenia oraz jego wygląd. Przy pomocy dobrze dobranych płytek możemy powiększyć wnętrze lub je pomniejszyć lub też stworzyć miejsce, które sprzyja relaksowi. Poza tym płytki są tym elementem, który wybieramy na lata, dlatego tym bardziej powinniśmy starannie dokonywać wyboru. Przeczytaj poniższy artykuł i sprawdź czym powinny charakteryzować się najlepsze płytki ceramiczne oraz jakie są ich rodzaje!

Terakota czy gres? Które płytki do łazienki są lepsze?

Terakota to płytki kamionkowe szkliwione mają gładką powierzchnię lub powierzchnię z fakturą. Terakota jest mocna i odporna choć nieco bardziej krucha od gresu, ale charakteryzuje się niską nasiąkliwością wodną. Gres są to płytki ze zmielonego kwarcu lub z kaleni. Wyróżniają się:

  • wysoką trwałością
  • wytrzymałością na ścieranie i
  • wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne

Podłoga z gresu może być szkliwiona lub nieszkliwiona. Co ciekawe gres można położyć również na ściany. Warto zwrócić uwagę na to, że gresu technicznego raczej nie stosuje się w łazienkach, ponieważ jego powierzchnia jest chropowata a w otworach może pozostawać wilgoć. Podłoga z terakoty, czy podłoga z gresu? Obojętnie co wybierzesz, musisz pamiętać o odpowiedniej wentylacji łazienki!

Jakie płytki do łazienki wybrać?

Wybierając najlepsze płytki ceramiczne do łazienki należy zwrócić uwagę na takie parametry jak:

  • ścieralność
  • antypoślizgowość (ma ogromne znaczenie w łazience!)

Możemy wybrać parametry antypoślizgowości, które są oznaczone literami A B lub C i mają zastosowanie w miejscach, w których użytkownicy będą przemieszczali się boso. Dobrej jakości terakota powinna być jak najmniej nasiąkliwa, ponieważ to zdecydowanie przedłuża jej żywotność. Nasiąkliwość podaje się w procentach i im mniejsza jest jej wartość tym lepiej, dlatego też do łazienek powinniśmy kupować płytki o nasiąkliwości nie większej niż 3%.

Podsumowanie:

Jakie płytki do łazienki wybrać? Oprócz powyżej wymienionych parametrów, zwróć uwagę, aby wybrać płytki, które nie przestaną być modne. Raczej nie poleca się też mocnych kolorów, takich jak czerwień, które nie tylko pomniejszają wnętrze, ale i na dłuższą metę są męczące i drażniące.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *