Meble industrialne do ciekawych wnętrz, to interesująca propozycja dla wszystkich tych, którzy cenią sobie wygodę oraz funkcjonalny wystrój mieszkania. To, co charakterystyczne, to przede wszystkim minimalizm, styl retro oraz elementy nawiązujące do starych fabryk. To wszystko daje niebanalne połączenie, które pomoże stworzyć zarówno komfortowe, jak i ciepłe wnętrze. Należy jednak uważać, aby nie przesadzić z akcentami tego stylu, ponieważ bardzo łatwo może uzyskać surowy efekt, który przytłoczy nasze pomieszczenie.
Styl industrialny we wnętrzach
Gdy myślimy o meblach industrialnych, to kojarzą się nam one głównie z wielkimi przestrzeniami i ogromnymi oknami. Elegancko wykończone wnętrza zawdzięczamy właśnie tym charakterystycznym elementom. Co jeszcze nawiązuje do industrialnego stylu? Niepomalowane sufity i niezatynkowane ściany, to z pewnością najczęściej spotykane części tego stylu. W tak wykończonym pomieszczeniu zauważymy fragmenty rur, czy motywy cegły, szkła, betonu, stali, a nawet drewna. Nie powinny dziwić też zdjęcia maszyn, czy innych urządzeń związanych z przemysłową branżą.
Wielkie okna umożliwiały swobodny przepływ światła słonecznego bez konieczności zasłaniania ich ciężkimi zasłonami. A jak to wygląda teraz? W sporych przestrzeniach nadal chętnie wykorzystuje się spore przeszklenia, jednak do ich zasłonięcia wykorzystuje się eleganckie żaluzje.
Styl industrialny nie istniał by, gdyby nie przemysłowe lampy. Możemy zastosować zarówno te w wersji stojącej, jak i w wiszącej. Zwróćmy uwagę, żeby były one duże i najlepiej pomalowane na czarno. Ma to nawiązywać do ciemnego i przemysłowego motywu naszego wystroju. Żarówki powinny być w metalowych osłonach.
Taki motyw jest coraz chętniej wybierany przez miłośników wnętrz, ponieważ nawiązuje on do początku lat 50 zeszłego wieku. Puste fabryki w wyniku recesji musiały zostać zagospodarowane i chyba nikt nie spodziewał się, że powstanie z tego tak ekskluzywny styl. Minimalizm przerodził się w symbol wolności i świadomego powrotu do dawnych korzeni starych fabryk.
Styl industrialny i jego historia
Nowojorska dzielnica SoHo, to miejsce z którego pochodzą industrialne aranżacje. Początkowo to właśnie tam znajdowały się fabryki i budynki przemysłowe, jednak w latach 50. XX wieku zakłady produkcyjne zostały przeniesione na obrzeże tej dzielnicy. Dziś styl industrialny kojarzy nam się z okazałością, ale czy aby na pewno tak było również i dawnych czasach?
W starych fabrykach brakowało prądu, nie wspominając już o dobrym ogrzewaniu, czy dostępie do wody. To spowodowało, że ceny najmu były bardzo niskie, a to z kolei przyciągnęło wielu artystów, którzy zainspirowali się industrialnym stylem. Ze względu na liczne ograniczenia w nieruchomościach, mieszkańcy zaczęli sięgać po meble z wystaw oraz sami próbować sił w tworzeniu elementów. To spowodowało, że dzisiaj styl industrialny obfituje w piękne dodatki oraz wysokiej jakości materiały.
Jakie meble będą najlepsze do wystroju wnętrz?
Aranżując wnętrze w stylu industrialnym warto pamiętać, że meble nie zawsze muszą być kosztowne, a przy tym mogą mieć różnorodny charakter. Kto powiedział, że nie możemy połączyć starych elementów z nowymi? Tutaj jest to jak najbardziej wskazane. Dobrym pomysłem jest także samodzielne stworzenie dodatków, co jeszcze bardziej wzmocni elegancką aranżację.
Meble powinny być minimalistyczne i zrobione z trwałych materiałów. Nada to ponadczasowego charakteru wnętrzu. Skrzyniowe szafki nocne wydobędą z sypialni, to co najlepsze, a antyczne komody nadadzą ciepłego klimatu. W celu zachowania odpowiedniego charakteru, lepiej postawić na meble wykonane z jednego materiału. To pomoże uniknąć nam chaosu i utrzymać stonowaną stylistykę. Ważne są także dodatki, które nadadzą klimatu wnętrzu – tutaj należy dobierać je ostrożnie i stawiać na sprawdzone rozwiązania od znanych producentów.