Sprawdź, jak urządzić pokój młodzieżowy dla nastolatka

Nastolatek to jeszcze nie dorosły, ale już nie dziecko. Twoja pociecha wkracza w wiek dorastania? Warto zadbać o wystrój pokoju, aby nastolatek mógł czuć się w nim komfortowo i swobodnie. Jak urządzić pokój młodzieżowy dla nastolatka? Kilka najważniejszych informacji na ten temat znajdziesz poniżej.

Dobry plan to podstawa

Przez przystąpieniem do urządzania pokoju nastolatka, warto zadbać o plan. Trzeba ustalić kolorystykę, dodatki i zastanowić się, jaki styl aranżacyjny sprawdzi się najlepiej. Pamiętaj, że nastolatek nie jest już małym dzieckiem i warto zaangażować go w przygotowania. Młody człowiek na pewno ma już swoje preferencje, dotyczące wystroju pomieszczeń czy kolorystyki. Warto zapytać nastolatka i jego opinię i wspólnie stworzyć plan według którego będziecie urządzać pokój młodego człowieka.

Podział pomieszczenia na strefy

Pokój nastolatka powinien wyglądać stylowo, a także być jak najbardziej funkcjonalny. Warto podzielić pomieszczenie na strefy, aby zadbać o tę ważną kwestię. W pokoju nastolatka powinny znaleźć się:

  1. Strefa odpoczynku – ważne jest nie tylko wygodne łóżko, ale także miejsce do odpoczynku w trakcie dnia. Świetnie sprawdzi się stylowa i wygodna pufa do siedzenia lub stylowy fotel. W strefie odpoczynku trzeba także zadbać o oświetlenie i ozdoby. Należy unikać efektu przeładowania, gdyż w tej strefie ważne jest wyciszenie i relaks.
  2. Strefa do nauki – powinno znaleźć się w niej biurko, a także ergonomiczne krzesło. Warto również zadbać o miejsce na książki. Strefa do nauki powinna być ustawiona w taki sposób, aby nastolatek mógł w trakcie nauki korzystać jak najdłużej z naturalnego światła.
  3. Strefa przechowywania – potrzebna będzie funkcjonalna szafa, na pewno przydadzą się także komody oraz półki. Nastolatkowie mają zazwyczaj sporo drobiazgów, ubrań i dodatków, a więc dobrze przygotowana strefa przechowywania ma duże znaczenie.
  4. Strefa do realizacji pasji – w zależności od hobby nastolatka, powinna być odpowiedniej wielkości, aby młody człowiek mógł realizować swoją pasję w komfortowych warunkach.

Kolorystyka w pokoju nastolatka

Każdy rodzic wie, że nastolatek może często zmieniać zdanie i pasjonować się wieloma trendami. Jeśli chodzi o kolory ścian, warto wybrać taki, który z łatwością można dopasować do różnych stylizacji. Świetnie sprawdzi się klasyczna biel, szarości oraz beże. Dobrym pomysłem na ozdobę ściany w pokoju nastolatka jest także modna fototapeta. Oferta sklepów jest tak różnorodna, że odnalezienie odpowiedniego wzoru nie jest problemem. Fototapeta to także świetny sposób na zabezpieczenie ściany przed zabrudzeniami.