Taśmy LED

Jaką taśmę led wybrać – remonty

Taśmy LED, dzięki swojej długiej żywotności, niewielkim rozmiarom i energooszczędności, są odpowiednim sprzymierzeńcem do stworzenia praktycznego i nowoczesnego designu do oświetlenia Twojego domu. Zastanowienie się, gdzie zamontować taśmę LED i którą wybrać, aby lepiej oświetlić pomieszczenia, nie jest prostym wyborem: łatwo uzyskać efekt przeciwny do pożądanego.

Napięcie

Zdecydowana większość taśm LED działa pod napięciem stałym, zwykle o niskich wartościach, takich jak 5, 12 i 24 V, więc potrzebują zasilacza AC-DC, aby przekształcić prąd zmienny (AC) w prąd stały (DC) i dostosować napięcie do potrzeb listwy. Istnieją również taśmy LED wysokiego napięcia (220 V) i prądu stałego (AC), które są podłączone bezpośrednio do instalacji elektrycznej. Wybór napięcia jest ważny przy wyborze taśmy LED, ponieważ maksymalna długość odcinka zależy od napięcia, przy którym pracuje; na przykład taśma LED 12 V obsługuje maksymalną długość do 8 metrów, podczas gdy taśmy 24 V mogą sięgać do 16 metrów bez spadków napięcia.

Stosunek jasności do wydajności

Kolejnym bardzo ważnym aspektem przy wyborze rodzaju taśmy LED jest optymalna relacja pomiędzy jasnością a energooszczędnością. W zależności od parametrów jasności/wydajności musimy ustalić gęstość diod LED, jaką będzie posiadał nasz pasek. Ilość diod LED na metr w oczywisty sposób wpływa na jasność i zużycie.

Odcień koloru

Kolejnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze taśmy LED, jest odcień generowanego koloru. W zależności od przeznaczenia, jakie zamierzamy z niego wykonać, możemy podzielić taśmy LED na monochromatyczne, RGB i hybrydowe. Monochromatyczne taśmy LED to takie, które odtwarzają jeden kolor we wszystkich swoich diodach LED. Występują we wszystkich podstawowych kolorach: czerwonym, zielonym, niebieskim i żółtym, a także neutralnej, chłodnej lub ciepłej bieli. Ten rodzaj pasków zawsze zapewni większą jasność niż RGB. a także będzie bardziej wydajny.

  • Taśmy LED RGB diody mogą odtwarzać trzy podstawowe kolory, a mianowicie czerwony, zielony i niebieski. Mieszając każdy z trzech kolorów w każdej diodzie, paski RGB mogą wytwarzać tysiące różnych odcieni. Na przykład, aby uzyskać kolor żółty, dwie czerwone i jedną zieloną diody LED miesza się wzdłuż paska w celu uzyskania pożądanego koloru. Ten rodzaj listew jest bardzo pożądany w specjalnych placówkach, takich jak bary czy sklepy. Te listwy zawsze wymagają sterownika do ich zaprogramowania.
  • Hybrydowe taśmy LED są w stanie wygenerować kolor bazowy + RGB. Istnieją wariacje, które mieszają różne rodzaje bieli na tym samym pasku, takie jak zimna/ciepła biel, którą można wykorzystać do zmiany rodzaju jasności w zależności od potrzeb pomieszczenia. Listwy te wymagają do ich działania specjalnego sterownika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *