Mała łazienka dla seniora – jak zagospodarować przestrzeń? Zaprojektuj ją bezpiecznie i komfortowo

Mała łazienka dla seniora – jak zagospodarować przestrzeń? Można to zrobić zapewniając wygodę i bezpieczeństwo w jednym! Wbrew powszechnym opiniom, takie pomieszczenie można z łatwością dostosować do starszych osób, tak aby było ono dla nich przede wszystkim  bezpieczne i komfortowe. Projektując łazienkę warto wziąć pod uwagę wiek seniora oraz kondycję fizyczną. Podczas zagospodarowania przestrzeni, warto też zwrócić uwagę na niektóre dodatki, które ułatwią codzienne korzystanie z urządzeń sanitarnych.

Projekty wnętrz – podstawowe zasady urządzania łazienki

Na początek warto ustalić wiek osoby starszej, zakres ruchów oraz ewentualnie wziąć pod uwagę potrzeby reszty domowników. Kolejnym krokiem jest zadanie sobie pytania – na jakiej wysokości należy zamontować niezbędne elementy, tak aby senior czuł się dobrze wykonując samodzielnie czynności pielęgnacyjne? Należy zmniejszyć ryzyko kontuzji, o które dość łatwo w podeszłym wieku – dobrym pomysłem mogą okazać się antypoślizgowe płytki podłogowe. Zwiększą one stopień bezpieczeństwa podczas korzystania z urządzeń sanitarnych. To na czym nam zależy, to głównie łatwość w korzystaniu z łazienki oraz zapewnienie kwestii bezpieczeństwa. Ze względu na wilgoć panującą w tym pomieszczeniu, istnieje prawdopodobieństwo wypadków – warto więc zmniejszyć je na tyle, ile możemy.

Ustal strefę kąpielową łazienki

To, co istotne dla osób starszych, to łatwe poruszanie się po łazience. Dzięki odpowiednio zaprojektowanej strefie kąpielowej jest to możliwe. Seniorzy szczególnie cenią sobie samodzielność, a dobrze dopasowane pomieszczenie zapewnia im samowystarczalność pod wieloma względami.

Wanna, czy prysznic – co będzie lepszym rozwiązaniem? Nie musimy się w tym przypadku ograniczać, ponieważ obie opcje sprawdzą się w tym przypadku świetnie. Jeśli senior mieszka w bloku, warto zdecydować się na wannę prostokątną. Umożliwi to łatwiejsze wzięcie kąpieli i dobrze zagospodaruje przestrzeń. Takie rozwiązanie umożliwi także wygodę – nie wymaga bowiem specjalnego wysiłku fizycznego i kłopotliwego wstawania. Jeśli zdecydujemy się zaś na prysznic, to warto wziąć pod uwagę kabinę z niskim brodzikiem. To rozwiązanie doskonale sprawdzi się w przypadku małej przestrzeni i jednocześnie umożliwi bezproblemowe korzystanie z łazienki przez osobę starszą.

Wyposażenie małej łazienki dla seniora, które zapewni komfort

Wspominając o prysznicu, warto podkreślić znaczenie kabiny walk in, która coraz bardziej zyskuje na popularności. Nie posiada ona progu podczas wejścia, ani drzwi, co zwiększa łatwość w korzystaniu przez seniora. Równie istotne jest zachowanie spadków podczas odpływu wody, który wynosi od 1,5 do 2,5 %.

Umywalka, to kolejny równie kluczowy element wyposażenia łazienki. Dobrze, jeśli będzie szerokich rozmiarów i będzie posiadała baterie bezdotykowe. To zapewni brak konieczności odkręcania wody, a co za tym większej kontroli nad temperaturą wody.

A co z toaletą? Powinna ona być nieco większa od standardowych gabarytów i niewiele różnić się w budowie. Jeśli nasz senior jeździ na wózku inwalidzkim, to warto sedes zamontować na wysokości 50 cm nad podłogą.

Zamontowanie uchwytów ułatwi wykonywanie codziennych czynności

Uchwyty zamontowane w pobliżu urządzeń sanitarnych pozwolą seniorowi na zachowanie prawidłowej higieny. Można je przymocować przykładowo do wanny, kabiny prysznicowej, czy umywalki. Z pozoru proste rozwiązanie, a w praktyce może zdziałać naprawdę wiele! O czym jeszcze warto pamiętać w przypadku montażu? Siedzisko w kabinie prysznicowej także będzie dobrym pomysłem, który docenią seniorzy. Przy zagospodarowaniu przestrzeni lepiej zastosować zasadę – im mniej, tym lepiej. Sprawdza się to zwłaszcza przy minimalistycznym układzie mebli, które muszą umożliwiać swobodne poruszanie się. Będzie to strzałem w dziesiątkę, zwłaszcza gdy nasze pomieszczenie jest niewielkich rozmiarów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *